Living the Good Life Stories
Sign me up now for a 25% off coupon
Collection: Products
-
Instant Liquid Soap Refill Lavender
Regular price From $15.00 USDRegular priceUnit price / perSale price From $15.00 USD -
Instant Liquid Soap Refill Lemongrass
Regular price From $15.00 USDRegular priceUnit price / perSale price From $15.00 USD -
Instant Liquid Soap Refill Patchouli
Regular price From $15.00 USDRegular priceUnit price / perSale price From $15.00 USD -
Instant Liquid Soap Refill Peppermint
Regular price From $15.00 USDRegular priceUnit price / perSale price From $15.00 USD -
Instant Liquid Soap Refill Unscented
Regular price From $15.00 USDRegular priceUnit price / perSale price From $15.00 USD -
Instant Liquid Soap Sale- compromised package Sale
Regular price $15.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $15.00 USD -
Ithaca Beeswax Lip Balm - buy 3 boxes of 18 tubes each box
Regular price $118.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $118.00 USD -
Ithaca Soap Gift Card
Regular price From $10.00 USDRegular priceUnit price / perSale price From $10.00 USD -
Lavender Bar Soap
Regular price From $10.00 USDRegular priceUnit price / perSale price From $10.00 USD -
Lavender Mint Bar Soap
Regular price From $10.00 USDRegular priceUnit price / perSale price From $10.00 USD -
Lavender Oat Bar Soap
Regular price From $10.00 USDRegular priceUnit price / perSale price From $10.00 USD -
Lavender Orange Bar Soap
Regular price From $10.00 USDRegular priceUnit price / perSale price From $10.00 USD -
Lemongrass Bar Soap
Regular price From $10.00 USDRegular priceUnit price / perSale price From $10.00 USD -
LiXTiK Beeswax Lip Balm 3 Set
Regular price $8.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $8.50 USD -
LiXTiK Beeswax Lip Balm Apple
Regular price From $5.00 USDRegular priceUnit price / perSale price From $5.00 USD -
LiXTiK Beeswax Lip Balm box of 18
Regular price $42.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $42.00 USD
Soap and Money
How much soap money does a shower cost you?
Let's say you spend $3.00 on a bar of soap and it lasts for 7 days of showers. That's $.43 per shower.
For your next bar of soap, you spend $10.00. That seems like a lot of money, except it lasts for 8 weeks or 56 showers. That's $.15 cents per shower. F.Y.I.: One bar lasts me and Andy 6 weeks of daily showers ( 1 shower a day for each of us) - 84 showers That's $.12 per shower.
Good soap is cost effective.